A kávéztatástól a growth mindsetig

A világ egyik legismertebb kávéházlánca éveken keresztül a Hősök Tere Company támogatója volt, nagyobb rendezvényeinkhez ők biztosították a kávé- és sütemény különlegességeket. Bár a koronavírus járvány a franchise cég kivonulását eredményezte Magyarországról, a vezetőséggel való közös munkánk időtálló pozitív hatással járt.

A cég az együttműködésünk kezdetén több, mint 10 kávézóval rendelkezett már Magyarországon. Programjainkon arra figyeltünk fel, hogy a kávéház személyzete érdeklődéssel hallgatja a rendezvényeinken zajló előadásokat. Nem is kellett több, a nemzetközi kávéházlánc úgy döntött, hogy cégünket kéri fel az üzletvezetőik felelősségtudatának fejlesztésére.

Az üzletvezetők szemléletváltása: a részletekre való odafigyeléstől a vészhelyzetben való cselekvésig

Az üzletvezetői munkakör nagy felelősséggel jár. Több tíz fős csapat irányításához nem elég karakán vezetőnek lenni. Amellett, hogy az üzletvezetőknek támogatni  kell beosztottjaikat, és folyamatosan figyelemmel kísérniük a munkájukat, hogy minden részlet megfelelően nézzen ki és működjön a kávézókban, fel kell ismerniük azokat a helyzeteket, ahol a munkavállalók akár egymással, akár a vendégekkel egy méltatlan helyzetbe kerülnek. Ezekben a szituációkban fontos, hogy legyen valaki, aki kiáll a másikért, és megfelelő módon feloldja a nehéz helyzetet – legyen az akár kicsi, akár nagy. 

A kávéház-birodalom célja az volt, hogy az ízélmény mellett a branding része legyen ez a felelősségteljes viselkedésminta is. A finom kávék és a gyönyörű üzlethelységek mellett szerették volna elérni azt, hogy munkavállalóik gondolkodásmódja és magatartása jó PR-ként pozitív asszociációkként társuljanak a márkához.

A growth mindset szemléletváltás kulcsa a munkavállalók megismerése és nyitottsága az egyéni fejlődésre

A közös munkánk első lépése az volt, hogy felmérjük, az üzletvezetők hány évesek, milyen iskolai háttérrel rendelkeznek, milyen a vérmérsékletük, valamint, hogy feletteseik milyen véleménnyel vannak a teljesítményükről. 

Az akkori ügyvezető is részt vett az első tréningen, mert tudatosítani akarta az üzletvezetőkkel, hogy megbecsüli munkájukat. Ő is meg akarta érteni saját rejtett viselkedését és fejlődni akart, és éppen ezért hangsúlyozta, hogy a growth mindset tréninget egyfajta ajándékként adja kollégáinak, hogy ők a maximumot hozhassák ki magukból. Az ügyvezető személyes jelenléte elősegítette az üzletvezetők nyitottságát és fogékonyságát a szemléletváltásra. 

Egy-napos growth mindset tréning 28 résztvevővel, 2 csoporttal és terepgyakorlattal

Egy-napos intenzív tréninggel készültünk az üzletvezetők számára. A nap első felében a growth mindset gondolkodásmód és magatartásminta alappilléreit taglaltuk. Például azt, hogy miért félünk a hibázástól. Aztán hangsúlyt fektettünk a bámészkodóhatás megértésére. Arra, hogy megtudják, miért nem teszünk semmit például az utcán egy váratlanul kialakult helyzetben? És hogyan lehet jól átalakítani ezt a szituációt? Mindkét szemléletmód meghatározza  a mindennapi teljesítményünket és hangulatunkat a magánéletben és céges környezetben is, ezért mindkettő oktatása elengedhetetlen a pozitív változáshoz.

Az üzletvezetőket meghívtuk egy terepgyakorlatra, amelynek a helyszíne a Nyugati pályaudvar környéke volt. Először érdeklődve hallgatták, hogy mi a közöny háttére, és hogy mi szükséges nekik ahhoz, hogy fel merjenek szólalni, ki merjenek állni magukért és másokért nehéz helyzetekben. Voltak olyanok, akik nem akarták elhinni, hogy a közöny, a cselekvésképtelenség és az előítéletesség ilyen erősen uralja az embereket, beleértve őket is 

A terepgyakrolat során az üzletvezetők legalább 3-4 alkalommal voltak szemtanúi megdöbbentő és lesújtó szituációknak. Átélték azt, hogy mi történik, amikor nekik lenne szükségük segítségre, de mások közönyösek maradnak. Saját kiszolgáltatottságuk és mások közönye is nagyon zavarta őket. A terepgyakorlat célja az volt, hogy felismerjék ezeket az élethelyzeteket, tudatosítsák a toxikus viselkedésminát, és életbe léptessék a helyes reakciókat, a kívánt magatartásformát – nemcsak saját  magukban, hanem később, a kávézóban minden kollégájukban is. A cél, hogy egy olyan csapatot és közösséget építsenek, ami elfogadó környezetet teremt, és amelyben segítik egymást és természetesen a kávézóba betérő vendégeket. 

A jó ügy szolgálatában, growth mindset a társadalom fejlesztésére

 

A világ egyik legnagyobb kávéházlánca nemcsak, hogy több alkalommal támogatta a Hősök Tere Company pozitív társadalmi változást szorgalmazó rendezvényeit, a tréning megrendelésével a munkavállalóiknak is lehetővé tették, hogy egy biztonságosabb, elfogadóbb, felelősségteljesebb munkakörnyezetben dolgozhassanak, és a nálunk tanultakat beépíthessék magánéletükbe is.

 

Az egyik üzletvezető a tréningről hazafelé tartva a metróaluljáróban felismert egy toxikus helyzetet, amit az emberek közönnyel fogadtak. A szituációban egy idegen férfit méltatlanul bántalmaztak verbálisan és fizikálisan is. Az üzletvezető azonnal cselekedni kezdett. Segítséget kért, és kiállt a számára ismeretlen embertársa mellett. Tettével nemcsak a megfenyegetett férfinak segített, hanem bátor hozzáállásától a kávéző vezetője is erősebbnek és boldogabbnak érezte magát. Egy üzenetben pedig azonnal megírta, mennyire jó, hogy megtartottuk ezt a tréninget, és nem is gondolta, hogy ennyi idő alatt ilyen fontos dolgokat tanul, és amitől Ő is jobbnak, boldogabbnak érzi magát.  Rövid távon – konkrétan néhány órával a tréning után – nem is lehettünk volna elégedettebbek a kávéházlánc munkatársaira gyakorolt hatásunkkal. Egy egynapos tréning is képes jelentős változást hozni az egyén életében, aminek a vezetőség rövid és hosszú távon is hasznát fogja látni a munkahelyi kapcsolatok és magatartásminták vonatkozásában. 

Érdekel a munkavállalók és a vállalati kultúra fejlesztése? Írj nekünk: gyorgyi@hosoktere.org