"Nem engedjük el a tanárok kezét" - Interjú a Hősök Tere Tanári Táborról

A Hősök Tere Alapítvány 2 éve szervez nyári tábort pedagógusoknak. A programról Fejes-Martinez Krisztina trénert, táborvezetőt kérdeztük.

Mi hívta életre a Tanári Tábor ötletét?

A Hősök Tere Alapítvány megalakulása óta azon dolgozik, hogy tudást és eszközöket adjon  a tanároknak olyan témák önálló feldolgozásához, mint a társas közöny legyőzése, a fejlődésfókuszú gondolkodásmód vagy az előítéletesség kezelése. Az évek során azt tapasztaltuk, hogy egyre nagyobb a pedagógusok leterheltsége, és sokan úgy érzik, hogy szakmájuk a támadások célkeresztjében van. Szerettünk volna többet adni nekik a képzéseinken túl is, ezért született meg a tábor ötlete, ahol a szakmai továbbképzés mellett kötetlen körülmények között tudunk együtt lenni, segítve nyári regenerálódásukat. Fontosnak tartjuk, hogy partneri viszonyt ápoljunk a pedagógusokkal, és ez a tábor remek alkalmat nyújt arra, hogy közelebbről is megismerjük ôket, segítve ôket további munkájuk során. Emellett a tanárok egymással is kapcsolatot építenek, és megtapasztalhatják, hogy nincsenek egyedül ebben a hivatásban.

Miért tartod kulcsfontosságúnk a fejlődésfókuszú szemlélet és a bámészkodó hatás leküzdését a pedagógusi munkában?

Ez a két terület az alapítvány fő témái közé tartozik. A fejlődésfókuszú szemlélet nem csupán egy egyszeri alkalommal elsajátítható tudás; fontos, hogy folyamatosan visszatérjünk rá és elég időt szánjunk rá. Ez az attitűd befolyásolja a tanárok gondolkodását, visszajelzéseit, a gyerekekkel való kapcsolódásukat, ezáltal hosszútávon az egész osztály dinamikáját.

A bámészkodó hatás leküzdése azért is fontos, mert a tanárok egyre több elhanyagolt, szociálisan elszigetelt diákkal találkoznak. A gyerekek gyorsan ítélkeznek, nehezen formálnak közösséget, és sokszor közönyösek egymás iránt. A pedagógusoknak olyan eszközöket kell adnunk, amelyek segítik ôket ezeknek a helyzeteknek a kezelésében, a közösségformálásban, mindezt a saját példamutatásukon keresztül.

Milyen háttérrel érkeznek a résztvevők?

Rendkívül változatos a kép: alsós tanítóktól gimnáziumi tanárokon át szakképzésben dolgozó kollégákig minden területről érkeznek pedagógusok, az ország legkülönbözőbb pontjairól. Ami összeköti őket, hogy nyitottak és elkötelezettek a Hősök Tere Alapítvány által képviselt értékek iránt. A tábor során hamar megtalálják a közös hangot, és kiválóan tudnak együtt dolgozni akár korosztályos munkacsoportokban is.

Támogasd, hogy létrejöhessen a Tanári Tábor!

Ahhoz, hogy a 4 napos tábor a lehető legkisebb anyagi terhet rója a résztvevőkre, a ti támogatásotokra is szükségünk van.

Segíts nekünk elérni a 800.000 Ft-os célt, hogy támogathassuk a pedagógusok részvételét a Tanári Táborban! 

Most a NIOK Stronger Roots programja megduplázza a beérkező adományokat, így a
támogatásod kétszer annyit ér.

Támogatom!

Mit kapnak a résztvevők a táborban?

A szakmai fejlődés mellett új eszközöket, játékokat tanulnak, amiket később saját munkájukban is alkalmazhatnak. Minden módszert ki is próbálunk a gyakorlatban is, hogy saját élményen keresztül tapasztalhassák meg azok működését. A visszajelzések alapján sokan új motivációt, erőforrásokat találnak magukban a tábor során.

Van-e bármiféle elvárás a résztvevő tanárok felé?

Az “elvárás” szó túl szigorúan hangzik. A célunk az, hogy a résztvevők magabiztosabbá váljanak azokban a témákban, amelyekkel dolgozunk, és ezt a tudást tovább tudják adni diákjaiknak, kollégáiknak. Nincs szó számonkérésről, de örülünk, ha később csatlakoznak a Hős Iskola Programhoz is, amit a tanárok többsége meg is tesz.

Mi különbözteti meg ezt a tábort más képzésektől?

A szakmai és emberi fejlődés itt abszolút egyensúlyban van, de emellett a közös ügy az, ami erősen összeköt minket. A csapatépítő programok – a jógától kezdve a közös főzéseken át az esti tábortüzes beszélgetésekig – igazi közösségi élményt nyújtanak. Ez a négy nap az aktív pihenésről szól, ahol a szakmai munka mellett a feltöltődésre is jut idő. Fontos számunkra, hogy a tábor megfizethető legyen a pedagógusok számára, ezért számítunk a támogatókra a költségek csökkentéséhez.

Hogyan folytatódik a kapcsolattartás a tábor után?

A résztvevők gyakran tartják egymással a kapcsolatot az év során is. A Hős Iskola Programban minden iskolának van egy mentora, aki személyes kapcsolatban áll a résztvevő tanárokkal, így ha kérdés vagy probléma merül fel, tudnak kihez fordulni. Nem engedjük el a tanárok kezét – természetesen akkor, ha ők is szeretnének velünk együtt dolgozni. A legszebb visszajelzés talán az, hogy már a tábor végén az első kérdés: mikor lesz a következő? Sokan mesélik, hogy nyaruk fénypontja volt ez az együtt töltött idő.


A projekt a NIOK Alapítvány Stronger Roots programjának keretében valósul meg, az Európai Unió Polgárok, esélyegyenlőség, Jogok és Értékek (CERV) programjának finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális
Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.
További információk: https://www.niok.hu/tarsadalmibazis