Cselekedj is, ne csak nézz! - így küzdd le a bámészkodó hatást

Képzeld el, hogy egy forgalmas utcán sétálsz, amikor hirtelen észreveszel valakit, aki segítségre szorul. Talán elesett, vagy épp rosszul lett. Mit tennél? A legtöbben azt gondolnánk, hogy azonnal odasietnénk és segítenénk. De a valóság sokszor meglepően más képet mutat.

Ez a jelenség, amit “bámészkodó hatásnak” nevezünk, évtizedek óta foglalkoztatja a szociálpszichológusokat, és rávilágít az emberi viselkedés egy különös és néha aggasztó aspektusára.

Mi is ez a furcsa jelenség?

A bámészkodó hatás, más néven ‘bystander-effect’ azt a helyzetet írja le, amikor egy vészhelyzetben minél több szemtanú van jelen, annál kisebb az esélye, hogy bárki is segítséget nyújtson. Azt gondolnánk, hogy több ember jelenléte növeli a segítségnyújtás esélyét. A valóságban azonban gyakran ennek az ellenkezője történik.

Ez a jelenség nem csak az utcai balesetek vagy bűncselekmények esetében figyelhető meg. Előfordulhat munkahelyi környezetben, iskolákban, vagy akár online közösségekben is. Például, ha valaki zaklatás áldozata lesz egy közösségi média platformon, a sok néző jelenléte paradox módon csökkentheti az esélyt arra, hogy bárki is közbelépjen vagy jelentse az esetet.

A szociálpszichológia úttörői: Philip Zimbardo munkássága

A bámészkodó hatás kutatásában és megértésében kiemelkedő szerepet játszott Philip Zimbardo, a Stanford Egyetem neves szociálpszichológusa. Zimbardo jelentősen hozzájárult a bámészkodó hatás és más társadalmi jelenségek mélyebb megértéséhez.

Munkássága rávilágít arra, hogy a bámészkodó hatás nem egyszerűen egyéni döntések eredménye, hanem komplex társadalmi és szituációs tényezők összjátékának következménye.

Zimbardo bevezette a “hősiesség pszichológiája” koncepciót is, amely a bámészkodó hatás ellentéteként értelmezhető. Ez a megközelítés azt vizsgálja, hogyan lehet az embereket arra ösztönözni, hogy aktívan cselekedjenek és segítsenek másoknak vészhelyzetekben. Zimbardo szerint a hősies viselkedést lehet és kell is tanítani és gyakorolni, hogy természetessé váljon számunkra a segítségnyújtás.

Ezen dolgozunk mi is a Hősök Tere Alapítványnál. Hogy minél több ember váljon hétköznapi hőssé.

A bámészkodó hatásnak több összetett oka is lehet – több akadály is afelé tol minket, hogy passzívak legyünk. Mit gondolunk ezekben a helyzetekben?

Mit tehetünk?

Bár a bámészkodó hatás létezik, sokat tehetünk ellene, és ebben a Hősök Tere Alapítványra is számíthattok! Iskolákban, interaktív, élményalapú workshopok keretében terjesztjük a hétköznapi hősiesség fontosságát, és kézzelfogható módszereket tanítunk a diákoknak, pedagógusoknak és szülőknek, amikkel tudatosan változtathatnak a berögzült reakciókon.

Ha szeretnél többet megtudni az Állj ki másokért! workshopunkról, kattints!

További érdekességekért olvasd el a többi bejegyzésünket:

Viccelődés vagy zaklatás? – A sztereotípiák veszélyes világa a munkahelyen​

Közös felelősségünk: Az iskolai zaklatás elleni küzdelem nem magányos harc​

Minden apró tett számít: Indítsd el a kedvesség körforgását!